NOVÝ REŽIM DNE V MŠ 4.9.2023

NOVÝ REŽIM DNE V MŠ

Denní režim je uzpůsoben smíšené věkové skupině dětí ve věku 2 až 7 let a čerpá z programu "Začít spolu". Nejmenší děti se postupně učí osamostatňovat se a zvládat odloučení od rodičů, získávají dovednosti v sebeobsluze a učí se žít v harmonii s ostatními vrstevníky. Starší děti rozšiřují své vědomosti a dovednosti, posilují a obohacují slovní zásobu, zatímco nejstarší jsou vedeny k náročnějším úkolům a zodpovědnostem, se kterými se setkají při vstupu do základní školy. Mladší děti se učí od těch starších, avšak i starší děti si uvědomují, jak důležité je navzájem se podporovat, a stávají se pro mladší děti průvodci-partnery. Struktura dne je sice rozdělena do různých časových úseků, ale ty jsou pouze orientační. Program je navržen s ohledem na individuální potřeby dětí, umožňuje rychle reagovat na neočekávané situace a přizpůsobit se i aktuálnímu počasí. V případě hezkého počasí se prodlužuje doba strávená venku, naopak v nepřízni se rozšiřují ranní aktivity a využívají se prostory MŠ. Výchovně vzdělávací program u starších dětí udržuje vyvážený poměr mezi řízenými činnostmi a volným časem, mezi aktivitou a odpočinkem. U nejmenších dětí je dán větší prostor pro spontánní hry, sebeobsluhu a relaxaci.