Poprvé v MŠ (rady a tipy)

Desatero pro rodiče (jak zvládnout začátek):

1) Nechávejte dítě občas bez Vaší přítomnosti, aby si zvykalo na jiné dospělé a své vrstevníky a umělo se odpoutat od rodiny.

2) Veďte dítě k samostatnosti, zvláště v hygieně, oblékání a jídle.  Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si  neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.

3) Mluvte s  dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Vyhněte se  negativním popisům typu „...tam tě naučí poslouchat...", ale zároveň  dítěti prostředí v MŠ nepravdivě neidealizujte „...je tam pro tebe  spousta hraček a můžeš si se všemi stále hrát..." Pokud má dítě chodit  do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školou  dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako  trest). Vyhněte se výhružkám typu: „Když budeš zlobit, nechám tě ve  škole i odpoledne."Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být ve školce  hodné.

4) Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní.  Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ve vzteku  po hádce s dítětem. Komunikujte s učitelkou, důvěřujte jejím  zkušenostem, často když po nervy drásající scéně odejdete, dítě se za  chvíli uklidní a jde si hrát.

5) Dejte pro začátek dítěti s sebou něco důvěrného z domova (malou hračku, plyšáka).

6) Plňte své sliby - když řeknete, že přijdete po obědě, měli by jste  po obědě přijít. Používejte konkrétní údaje jako po obědě, po svačině,  ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci. Nikdy dítěti nelžete  cestou do školky, že jdete jenom na procházku, apod.

7) Udělejte  si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou  velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Nepřiznávejte mu, že je  vám také smutno, že se vám stýská.

8) Potomka za zvládnutý pobyt  ve školce pochvalte. Neříkejte jaké to muselo být strašné vydržet bez  maminky, naopak mluvte s ním o tom, co se ve školce dělalo, vyzdvihněte  jeho pěkné zážitky.

9) Promluvte si s učitelkou o možnostech  postupné adaptace dítěte - s dítětem nejprve můžete zůstat ve školce,  ale zbytečně tuto dobu neprodlužujte, stačí první den. Pak volte kratší  samostatný pobyt dítěte ve třídě, třeba jen půlhodinu a čas postupně  prodlužujte. V žádném případě nemůže být dítě ve školce od začátku na  celý den!

10) Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte.  Vysvětlete mu, že do školky nechodí proto, že na něj nemáte čas nebo že s  ním nechcete být doma, ale každý má své povinnosti – vy práci, dítě  školku. Buďte důslední. Když už jednou rozhodnete, že dítě půjde do  školky, nedejte se přemluvit ani obměkčit pláčem a trvejte na svém.